Karotis Arter (Şah Damarı) Hastalığı

sah-damari-ameliyati-1Şah Damarı (Karotis Arter) Hastalığı Nedir?

Kalpten beyne giden boynun her iki tarafındaki damarlara şah damarı (karotis arter) denir. Bu damarlarda kanın geçişini engelleyecek daralma veya tıkanma durumuna şah damarı hastalığı denir.
Neden Olur?

Damar sertliği (ateroskleroz) en önemli nedenler arasındadır. Hipertansiyon, sigara, kan yağ düzeyinin (kolesterol ve trigliserit) yüksekliği, şeker hastalığı (diabet) veya enfeksiyon damar sertliğine neden olan başlıca risk faktörleridir. Şah damarının genişlemesi ve damar duvarındaki yırtıklar da yeterli kan akımının geçişini engeller. Ayrıca boyun bölgesine radyoterapi tedavisi, travma, şah damarına baskı (örneğin boyun bölgesinde kaburga gelişimi) yapan doku varlığı şah damar hastalığı bulgu ve belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur.

Şikayetler Nelerdir?

Darlık olan bölgedeki yağ birikintilerinden (plaktan) kopan küçük pıhtılar ve partiküllerin kan akışı ile birlikte beynin değişik kısımlarını tıkanması ile belirtiler gelişir. Şikayetler vücudun bir yarısında ağır felç gibi durumlardan, sadece elde ve kolda geçici kuvvet kaybı ve uyuşma şeklinde geniş bir yelpaze içinde gelişebilir. Ellerde ve ayaklardaki bu şikayetler geçicidir ve geçici iskemik atak olarak adlandırılır. Bu belirtilerin ortaya çıktığı hastalar doktora başvurmalıdır. Bazen konuşma ve yutma bozukluğu, geçicigörme kaybı ilk bulgular olabilir. Ani gelişen baş ağrısı, baş dönmesi ve denge bozukluğu gelişebilir. Kopan parçanın beynin daha büyük bir kısmı etkilenebilir ve koma ya da nöbet gelişebilir.
Nasıl Teşhis Edilir?

Hastanın şikayetleri tanının konulmasında hekime önemli ipuçları verir. Boyun damarlarının dinlenmesi ile üfürüm duyulur. Boyun bölgesine yapılacak “renkli doppler ultrasonografi” ile darlığın ciddiyeti hakkında bilgi edinilir. Deneyimli ellerde yepılan dopler ultrasonografi ile % 90 oranında doğru sonuç elde edilir. Ultrasonografi ile darlığın derecesi tam olarak belirlenemezse daha detaylı inceleme için boyun bölgesine yönelik bilgisayarlı tomografi(BT) anjiografi, Magnetik rezonans (MR) anjiografi  veya katater ile anjiografi çekilebilir. Bu yöntemlerde damardan ilaçlı (kontrast) madde verilmesini müteakiben şah damarı görüntülenir. Günümüzde en sok teknolojilerden BT Anjiografi;yan etkilerinin azlığı , hem damar içi hemde damar dışı yağ plaklarını göstermesi, hızlı çekilmesi ve güzel görüntü vermesinden dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

http://www.saglikekibi.com

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir